Modlniczanki

Na terenie Gminy Wielka Wieś funkcjonuje 12 zespołów regionalnych.

Modlniczanki

Spotkania:

Grupa spotyka się w poniedziałki o godz. 19:00 w świetlicy środowiskowej w Modlniczce.

Kontakt:

Instruktorem zespołu jest Pan Jerzy Sałaja

Modlniczanki

MODLNICZANKI to grupa autentycznych miłośników folkloru wyrosłych na tradycjach wsi podkrakowskiej i Krakowa. Zespół pieśni i tańca został założony w 1986 roku czyli ponad 20 lat temu! Od 1986 roku działało Koło Gospodyń Wiejskich a od 2002 już Zespół Modlniczanki. Obecnie razem hucznie występuje około 30 osób, to śpiewacy i tancerze. Są esencją tego co w życiu, kobietach i folklorze najpiękniejsze… Śpiewa i tańczy już trzecie pokolenie pasjonatów. Kulturę ludową tworzą, pielęgnują i prezentują przy wsparciu muzyków i choreografa.   

Zespół śpiewa i tańczy a przy tym opowiada gwarą wesołe opowiastki na małych i dużych scenach, przyjmując zaproszenia na imprezy lokalne i masowe, kameralne koncerty i przeglądy konkursowe. W występach znaleźć można śpiew, taniec, humor i obrazki sceniczne. Łączymy na scenie muzykę ludową z tańcem i słowem. Szerokiej publiczności pokazać pragniemy folklor krakowski i polski wiecznie młody, żywy i radosny dzięki wspólnej niezapomnianej zabawie. Najbliższe naszemu sercu są melodyjne śpiewki z podkrakowskiej wsi i rozhulane krakowiaki.

Występujemy przede wszystkim w barwnych, ręcznie haftowanych i zdobionych gorsetach i kaftanach krakowiaków wschodnich. Wiele z elementów strojów jak chusty czy gorsety to cenne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pielęgnujemy także rękodzieło. Wykonujemy wieńce dożynkowe i ozdoby. Szyjemy i zdobimy własnoręcznie piękne stroje krakowskie (gorsety, zapaski).

Zobaczyć nas można na imprezach organizowanych w regionie, Małopolsce a zwłaszcza w Krakowie. Współpracujemy z krakowskimi i małopolskimi instytucjami kultury, Teatrem Regionalnym w Krakowie, Bractwami Kurkowymi w Krakowie i Warszawie oraz agencjami artystycznymi  i ośrodkami kultury z całego kraju.

Widowiska i obrazki sceniczne

REPERTUAR

SŁÓWKO PRAWDY OD SERCA

Śpiewamy, tańczymy, kochamy folklor, kolorowe stroje krakowskie, piosenki z podkrakowskich wsi i wszystko co związane z kulturą ludową, dobrą muzyką i zabawą. Różni wiele: wiek, doświadczenie, zainteresowania, wykształcenie, miejsca urodzenia ale łączy to ciepłe miejsce – serce, które mamy dla folkloru, wspomnień, dla kulturowych korzeni. Wszystko w Zespole jest barwną różnorodnością, dzięki której imprezy mają nie tylko charakter dawnych ludowych zabaw ale i ducha- prawdziwej żywej kultury chłopskiej. Dziewczyny i chłopaki mają wiele planów i marzeń. Chcą aby ich występy iskrzyły się śpiewem, żartem, ludyczną zabawą, raz prawie sprośną to znów zadumaną. Jak dawniej na wsi i w Krakowie bywało bez strachu przed życiem i wszystkimi jego barwami!!!